Hadi Bakalım,
Kolay Gelsin

Şarkılar; umutları mı yeşertir, ağaçlara/ormanlara mı dönüştürür, yoksa Bandista'nın emsalsizce formüle ettiği gibi, "Beton-millet-Sakarya"ya altlık mı olur bilinmez.

Naim Dilmener


Seçim demek müzik de demek tabii. Şarkılar/türküler, dahası marşlar kadar insanları harekete geçiren başka ne olabilir? Evet, tabii; sloganlar da. Ama inanın şarkılar/türküler/marşlar, bundan fazlasını da yapabiliyor.

Kitlelerin gökte ararken yerde bulduğudur müzik. Bu işler bazen kendiliğinden, bazen de özel zorlama ve iteklemelerle bir 'ayin' haline ge(tiri)ldiğine göre, her türden ayinin olmazsa olmazı müzik, elbette ki mevzunun en manzaralı yerini kapacaktı. Her zaman kapmıştır da.

Partiler, adaylar bazen mevcut popüler şarkıların arasından kendisine uyanı seçmiş ve kullanmıştır; bazen de bu iş için özel şarkılar yaptırmıştır. Mevcut olan popüler şarkılar seçildiğinde de bazen olduğu gibi kullanılmış, bazen de sözleri değiştirilmiştir.

İyi yapılmıştır, kötü yapılmıştır ayrı konu. Filanca, o güzelim şarkıyı falanca parti ya da adaya nasıl ve niye vermiştir ise, APAYRI bir konu. Bazen hisler ve ideolojik yakınlıklar rol oynamıştır bu işte, bazense dünyanın üzerinde döndüğü güç 'para'.

Bir seçim varsa çok da şarkı olmuştur. CHP'nin tek tabancalıktan vazgeçip iktidarı DP'ye ikram ettiği zamanlardan beri böyledir bu. O ilk seçimlerde bazen şarkılar ama daha çok türküler kullanılmıştır. Hatta bundan öncesi de vardır. Soner Yalçın, Sözcü'deki yazılarından birinde, "Tarihimizde politik amaçla çalınan ilk şarkı/marş, Mehmet Zati Bey'in bestesi 'Mebusan Marşı'dır" der: "Osmanlılar oldu bugün muzaffer, fethetti yeniden vatanı asker, açtı mebuslara yolu süngüler, yaşasın Niyazi, yaşasın Enver…" Zati Bey'in dilekleri yerine geldi mi? Hayır. Osmanlı yerle bir oldu. Ama dilemek başka, gerçekleşmesi başka.

Bu sebeple işte, seçim sırasında çalınan her şarkıda dile getirileni 'dilek' kabul edebiliriz. İçin için gerçekleşsin istenen bir dilekler demeti.

Bir acayip zor yarış

70 ortalarında 'Karaoğlan' Ecevit'in yaydığı umut havası, bu işin daha da tırmanmasına sebep olmuştu. Aydınlık yarınlardan yana olan müzisyen ve şarkıcılarımız (mesela Şanar Yurdatapan ve Melike Demirağ, mesela Şenay) şarkılarını Ecevit'in kullanımına sunmuşlardı. Meydanlarda beyaz güvercinler uçar/uçurulurken; 'Arkadaş', 'Sev Kardeşim', 'Hayat Batram Olsa' çalardı sıklıkla. 'Arkadaş' filmindeki Yılmaz Güney'in yerini Ecevit almıştı artık; "elimizden tutup, karanlıktan aydınlığa' o çıkaracaktı; buna inanıyorduk, hayat(ımız) bayram olacaktı. Hep bir ağızdan ve tutkulu bir biçimde eşlik ediyorduk: "İnsanlar el ele tutuşsa, birlik olsa, hayat bayram olsa…"

Olmadı. Ama bu, ne şarkıların, ne de Ecevit'in kusuruydu. Mesele çoook derinlerdeydi. Hala da oradadır. Ama bu durum, yeni şarkıların çıkmasına ya da kullanılmasına hiç engel olmadı.

Özal sonrası Mesut Yılmaz zamanlarında, o güzelim 'Hadi Bakalım' katık edildi kapitalizmin sonsuz göz boyamalarına. Yine de yıpratılamadı şarkı, hala ayaktadır. "Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda"yı düşünün; şarkının normal bir Türk müziği şarkısı olduğunu hatırlayan kalmadı; herkes için Kurulu Düzen şarkısıdır artık. Bir şarkı için ne kötü bir kader :(

Bir-iki örnek daha: Mesut Yılmaz için tornistan edilen İzel'in 'Hasretim' ("Oy Mesut denizleri aş da gel kurbanın olam, kurtar bizi bunlardan ne olur") ve Tansu Çiller eşlikçisi Mustafa Sandal'ın 'Bu Kız beni görmeli, bana kazak örmeli" şarkıları, meydanlarda/minibüslerde/otobüslerde gereken tantanayı yaratmış olabilir ama sonuç elbette hüsrandı. Önce Yılmaz, ardından da Çiller, tası/tarağı toplayıp zor sıyrılmışlardı o çoook istedikleri iktidardan.

Var da var işte. Uğur Işılak'ın 'Dombra'sı gibi bol keseden yiğitlik/mertlik fışkırtan şarkılardan, başta Rojda olmak üzere kalabalık bir koro tarafından seslendirilmiş 'HDP Seçim Müziği'nin umuda umut, beklentiye beklenti katan şarkılar başta olmak üzere, onlarca (belki yüzlerce) başka şarkı var. Şarkılar; umutları mı yeşertir, ağaçlara/ormanlara mı dönüştürür, yoksa Bandista'nın emsalsizce formüle ettiği gibi, "Beton-millet-sakarya"ya altlık mı olur bilinmez.

Bilinen ya da bilinmesi gereken şu: İyi olanın, hepimize iyi gelecek olanın kazanması için şarkılar yetmez; fazlası gerekir bunun için, çoook daha fazlası. İçimizin müziğini dışarı salıp yüksek sesle ve birbirimizle omuz/omuza durarak söylemeden olmaz bu iş(ler).

Naim Dilmener'in Diğer Yazıları:

Siyasetin Müziği / Müziğin Siyaseti: 90'lar

Siyasetin Müziği / Müziğin Siyaseti: 80'ler

Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti: 70’ler

Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti: 60’lar

Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti

Hadi Bakalım, Kolay Gelsin  Baraj Yıkılmazsa Bakın Neler Olacak...

  'Tamam Tamam'

  Oy Verirken Hatırla

  100 Soruda Seçim

  Sensiz Olmaz

  Sosyalistler ve Seçim

 Özgür Gökmen İstihbarat Seçimlerde İktidara mı Çalışıyormuş?

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği / Müziğin Siyaseti: 90’lar

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği / Müziğin Siyaseti: 80'ler

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti: 70’ler

  Yatırımlar Bölgedekilere Teğet Geçiyor

  Önce Sandık Başına, Sonra Sandık Peşine

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti: 60’lar

  Artarak Yoksullaşmaya, Güvencesiz Çalışmaya Devam

  Erdoğan'ın Seçim Gafları Rakiplerine Yarıyor

  Bi Bakar mısın? - Dolar Neden Yükseliyor?

  Bi Bakar mısın? - Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim

  Bi Bakar mısın? - En Yakışıklı Kim?

  Türkiye’de İslamcılar ve Laikler, Erdoğan’ı İndirebilmek için Güçlerini Birleştirdiler

  New York Times Demirtaş'ın Mektubunu Yayımladı

  Financial Times: Erdoğan Kürt Oylarını Engellemekle Suçlanıyor

  Kamyon Şoförünün Oğlu Erdoğan Karşıtı Muhalefeti Ateşliyor

  Seçimlerine İlgi Büyük

  Türkiye'de Muhalefet, Nihayet Birleşti

  Erdoğan'ın Kandil Taktiği

  Çocuk İstismarı Meşrulaştırılamaz

  Çocuklar Diyanet Kreşlerine Emanet

  Göstermelik Demokrasi

  Bi Bakar mısın? - Halterciden Müze Müdürü

  Bi Bakar mısın? - İş Görüşmesi

  Bi Bakar mısın? - Kandırıldık

  Bi Bakar mısın? - SON

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti

  Eğitimde 16 Yıllık Tahribat

  Bi Bakar mısın? Hırsızlığın Büyüğü Küçüğü

  Bi Bakar mısın? Sıkıldık...

  16 Yılda Kamunun 10.958 Kurumu Satıldı

  Türkiye Bölgesel Eşitsizlikte Ön sıralarda

  Olağanüstü Haksızlık: LGBTİ + Etkinlik Yasakları

  Rakamlarla Türkiye'de Hak İhlalleri

 Doç. Dr. Murat Sevinç İşlemesi İmkânsız Bir Anayasal Sistem

 Prof. Dr. Baskın Oran 2011'e Kadar ve Bu Tarihten Sonra Türk Dış Politikası

  Depremden Kaçacak Yer Kalmadı

 Naim Dilmener Hadi Bakalım, Kolay Gelsin

 Av. Ümit Altaş Ben Bir Avukatım

  Türkiye'deki 4 Muhalefet Partisinin Umudu, Erdoğan'ın Önünü Kesmek

 Ragıp Varol Ak Balon Patlarken: Türkiye'nin 15 yılık İnşaat Yatırımları Üzerine

  Avrupa, Kendi İlkelerini Göz Ardı Etti

 Necmiye Alpay Toplumsal Gerçekliğin Dili

 Necmiye Alpay operasyon, algı operasyonu