Avukatlar adliyelerde özellikle son bir yılda sık sık karşı karşıya kaldı.

Ben Bir Avukatım

OHAL boyunca kaydedilebilen verilere göre 1488 avukat zulme varan kötü muameleye maruz kaldı, 572 avukat ise tutuklandı.

Av. Ümit Altaş


1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 1. Maddesi’nde, “yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder” denen meslek grubu üyesiyim.

Mesleki faaliyetlerim ve müvekkillerimin kimliği ve eylemleriyle suçlanmama güvencesine sahip olmam gerekir ki kurucu ayaklarından biri olduğum yargı erki bağımsız ve adetli bir şekilde işleyebilsin.

Peki, öyle mi?

Müvekillerimin cenaze ve otopsi işlemlerine katıldığım, işkence ve kötü muameleye maruz kalan müvekkillerimin haklarını savunduğum, hak ve özgürlüklerini kullananlara yapılan kötü muamelelerin takipçisi olup failler hakkında suç duyurusunda bulunduğum, gözaltında bulunan müvekkilime kanunda belirtilen susma hakkını hatırlattığım, insan hakları savunuculuğu yaptığım için suçlanıyorum ve tutuklanıyorum.

The Front Line Defenders’ın “Risk Altındaki İnsan Hakları Savunucuları” başlıklı 2017 yılı raporuna göre tehdit altındaki ana grubuz. OHAL boyunca kaydedilebilen verilere göre 1488 meslektaşım zulme varan kötü muameleye maruz kaldı, 572 meslektaşım tutuklandı.

İnsan hakları savunucusu meslektaşım Diyarbakır Baro Başkanı avukat Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 günü Diyarbakır’da öldürüldü. Aradan geçen 2,5 yılda tek bir şüpheli dahi sorgulanmadı.

20 Temmuz 2016’da ilan edilen ve üç aylık sürelerle 7 kez uzatılan OHAL döneminde ilan edilen pek çok KHK ile savunma mesleğime birçok sınırlama getirildi.

27 Temmuz 2016 tarihli, 668 sayılı KHK’nin 3. Maddesi ile gözaltına alınan müvekkilim ile görüşmem engellendi. Beş gün süreyle müvekkilim avukatı ile görüşemeden özgürlüğünden yoksun bırakıldı.

676 sayılı KHK ile üçten fazla avukat duruşma salonuna alınmadı. Meslektaşlarımın duruşma salonlarına girişi engellendi. Etkili savunma ve adil yargılanma hakkı kısıtlandı.

Yine 676 sayılı KHK ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlarla suçlanan kişilerin müdafiliğini üstlenen yüzlerce meslektaşıma müdafilik yasağı getirildi, avukatlık yapmaları engellendi. Duruşmaların avukat olmadan da yapılabileceğine dair düzenleme yapıldı.

667 sayılı KHK ile cezaevindeki tutuklu müvekkillerimiz ile görüşlerimiz sesli ve görüntülü kaydedilmeye başlandı. Gizli yapılması gereken görüşmelerimizi izlemesi için bir görevli hazır bulunmaya başladı. Dava dosyasına ilişkin görüşme esnasında vermek istediğimiz tüm belgeleri önce görüşmeyi inceleyen görevli, sonrasında diğer üst görevli ve savcılar inceledi ve el koydu. Saat sınırlaması olmayan görüşmelerimiz OHAL ile cezaevlerinde haftada bir gün bir saate indirildi. Binlerce sayfalık belgelerden oluşan dava dosyalarını haftada bir gün bir saatte müvekkilimize anlatmaya çalışmak zorunda kaldık.

Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği ve Mezopotamya Hukukçular Derneği gibi avukat örgütleri 677 sayılı KHK ile kapatıldı.

Müvekillerimiz 8 aydır cezaevinde. Hala ne ile suçlandığını bilmiyoruz. İddianame yok. Müvekkillerimizin “neden tutuklandım?” sorusuna bir cevap bulamıyoruz. Savunma görevimizi yerine getiremiyoruz.

Herkesin eşit korunma, adil ve tarafsız ve bağımsız mahkemeler tarafından yargılanma, etkin yargı yoluna başvurma, savunma için tüm güvencelerden yararlanma ve suçlu olduğu kesinleşmedikçe suçsuz sayılma hakkı vardır. (İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi)

Herkesin avukata ve adli hizmete ulaşma, gözaltında avukata derhal erişme ve avukat ile şüphelinin tam bir gizlilik içerisinde görüşme hakkı vardır. (Avukatların Rolüne Dair Temel Prensipler)

Hükümetler avukatların hiçbir baskı, engelleme, taciz veya yolsuz bir müdahaleyle karşılaşmadan her türlü mesleki faaliyeti yerine getirmelerini ve faaliyette bulundukları için kovuşturma veya idari, ekonomik veya başka bir yaptırımla sıkıntı çekmemelerini veya tehditle karşılaşmamalarını sağlamakla yükümlüdür. (Avukatların Rolüne Dair Temel Prensipler - Havana Kuralları)

Avukatlar görevlerini icra etmeleri nedeniyle müvekkilleriyle veya müvekkillerinin davalarıyla özdeşleştirilemezler. (Avukatların Rolüne Dair Temel Prensipler)

Avukatlar mesleklerini müdahale veya kısıtlamaya maruz bırakılmadan tam bir mesleki dokunulmazlık içinde icra etme hakkına sahiptirler. Müvekkillerinin haklarının korunmasını ve müvekkillerinin herhangi bir mahkeme veya bir başka yetkili makam tarafından adilane şekilde yargılanmalarını sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yapmak avukatların görevidir. (Turin İlkeleri)

Kamu düzeninin bir parçası olan etkin avukatlık yapma görevimiz engelleniyor. Uluslar arası sözleşmelerde tarafı olduğumuz ilkelere uyulmuyor.

Herkes hukuk düzeni içinde onurlu bir hayat sürme, temel hak ve hürriyetlerden eşitlik ve sosyal adalet gereklerince yararlanmak hakkına sahiptir.

Ben bir avukatım!

Temel hak ve hürriyetlerin kullanmasından dolayı kimsenin suçlanmadığı, adil bir yargılama ilkesinin korunduğu, savunma faaliyetimden dolayı suçlanmadığım bir ülke istiyorum.

Demokrasi ve adalet istiyorum.  Baraj Yıkılmazsa Bakın Neler Olacak...

  'Tamam Tamam'

  Oy Verirken Hatırla

  100 Soruda Seçim

  Sensiz Olmaz

  Sosyalistler ve Seçim

 Özgür Gökmen İstihbarat Seçimlerde İktidara mı Çalışıyormuş?

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği / Müziğin Siyaseti: 90’lar

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği / Müziğin Siyaseti: 80'ler

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti: 70’ler

  Yatırımlar Bölgedekilere Teğet Geçiyor

  Önce Sandık Başına, Sonra Sandık Peşine

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti: 60’lar

  Artarak Yoksullaşmaya, Güvencesiz Çalışmaya Devam

  Erdoğan'ın Seçim Gafları Rakiplerine Yarıyor

  Bi Bakar mısın? - Dolar Neden Yükseliyor?

  Bi Bakar mısın? - Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim

  Bi Bakar mısın? - En Yakışıklı Kim?

  Türkiye’de İslamcılar ve Laikler, Erdoğan’ı İndirebilmek için Güçlerini Birleştirdiler

  New York Times Demirtaş'ın Mektubunu Yayımladı

  Financial Times: Erdoğan Kürt Oylarını Engellemekle Suçlanıyor

  Kamyon Şoförünün Oğlu Erdoğan Karşıtı Muhalefeti Ateşliyor

  Seçimlerine İlgi Büyük

  Türkiye'de Muhalefet, Nihayet Birleşti

  Erdoğan'ın Kandil Taktiği

  Çocuk İstismarı Meşrulaştırılamaz

  Çocuklar Diyanet Kreşlerine Emanet

  Göstermelik Demokrasi

  Bi Bakar mısın? - Halterciden Müze Müdürü

  Bi Bakar mısın? - İş Görüşmesi

  Bi Bakar mısın? - Kandırıldık

  Bi Bakar mısın? - SON

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti

  Eğitimde 16 Yıllık Tahribat

  Bi Bakar mısın? Hırsızlığın Büyüğü Küçüğü

  Bi Bakar mısın? Sıkıldık...

  16 Yılda Kamunun 10.958 Kurumu Satıldı

  Türkiye Bölgesel Eşitsizlikte Ön sıralarda

  Olağanüstü Haksızlık: LGBTİ + Etkinlik Yasakları

  Rakamlarla Türkiye'de Hak İhlalleri

 Doç. Dr. Murat Sevinç İşlemesi İmkânsız Bir Anayasal Sistem

 Prof. Dr. Baskın Oran 2011'e Kadar ve Bu Tarihten Sonra Türk Dış Politikası

  Depremden Kaçacak Yer Kalmadı

 Naim Dilmener Hadi Bakalım, Kolay Gelsin

 Av. Ümit Altaş Ben Bir Avukatım

  Türkiye'deki 4 Muhalefet Partisinin Umudu, Erdoğan'ın Önünü Kesmek

 Ragıp Varol Ak Balon Patlarken: Türkiye'nin 15 yılık İnşaat Yatırımları Üzerine

  Avrupa, Kendi İlkelerini Göz Ardı Etti

 Necmiye Alpay Toplumsal Gerçekliğin Dili

 Necmiye Alpay operasyon, algı operasyonu