İktidarın Sansür Günlüğü III


2014: Lars von Trier’in “Nymphomaniac” isimli filmini Türkiye gösterimini Sinema Genel Müdürlüğü’ne bağlı Değerlendirme ve Sınıflandırma Üst Kurulu’nun eser işletme belgesi vermemesi üzerine yasaklandı.

2014: Denizli Pamukkale Üniversitesi'nde Gençlik Filmleri Festivali kapsamında galası yapılacak Ali: Düşlerinde Özgür Dünya Belgeseli’nin gösterimi Rektörlük tarafından iptal edildi.

2015: Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin gösterim salonu zabıtalar tarafından basıldı. Zabıtalar, mekanın film gösterimi için ruhsatının olmadığı gerekçesiyle salonu bastı ve izleyicileri dışarı çıkarmak istedi.

2015: Sanatçı Sarkis’in 56. Venedik Bienali’nde yer alan ‘Nefes’ isimli eseri için hazırlanan katalogda Rakel Dink’in kaleme aldığı metin, kriz yarattı. Dışişleri ve Kültür bakanlıkları ile sergiye destek verenlerin bazıları kitabın dağıtımını engelledi.

2015: 34. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin yarışma dışı bölümünde gösterilmesi planlanan “Kuzey / Bakur” belgeseli kayıt tescil belgesi olmadığı gerekçesiyle gösterimden kaldırıldı.

2015: 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali yönetimi, Reyan Tuvi’nin yönettiği “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” isimli belgeseli TCK’nın 125. ve 299. maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle belgesel yarışma programından çıkardı.

2016: Karikatürist Mehmet Düzenli, Adnan Oktar hakkındaki çizimlerinden dolayı 3 ay 3 günlük hapis cezasını çekmek için 8 Mart’ta Alanya Cezaevi'ne teslim oldu

2016: Emine Ceylan’ın Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde açılan Elem Çiçekleri fotoğraf, resim ve enstalasyondan oluşan sergisinin afişi, önce Yeni Akit gazetesi tarafında hedef gösterildi, ardından üzeri beyaz bir kartonla kapatıldı.

2016: Volkan Diyaroğlu, 22 Mart’ta Bozlu Art Project sanat galerisinde açılacak olan sergisinin, "kurumsal hassasiyetler" nedeniyle, galeri tarafından iptal edildiğini duyurdu. Diyaroğlu'na göre, galerinin kararının gerekçesi eserlerinin Kürtçe metinler içermesi ve sünnet temasını işlemesi.

2016: Edremit’te her sene düzenlenen, 4 gün boyunca birçok rock sanatçısını ağırlayan Zeytinli Rock Festivali, Edremit Kaymakamlığı tarafından iptal OHAL gerekçesiyle iptal edildi.

2016: Müzisyen Sıla Gençoğlu'nun, Yenikapı Mitingiyle alakalı "Darbeye karşıyım ama Yenikapı'daki şova katılmayacağım" açıklaması üzerine; Bursa, İstanbul, Ankara ve Bodrum'daki konserleri iptal edildi.

2016: Tiyatro sanatçısı Genco Erkal’ın tiyatro topluluğu “Dostlar Tiyatrosu”nun İstanbul Kadıköy Lisesi’nde Ağustos ayı boyunca sahnelenmesi planlanan “Güneşin sofrasında Nazım ile Brecht” adlı oyununun gösterimleri yasaklandı.

2016: 24 Eylül-6 Kasım arasında düzenlenmesi planlanan 5. Uluslararası Çanakkale Bienali iptal edildi. İptal nedeni olarak AKP Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan’ın Bienalin Genel Sanat Yönetmenliği Ve Eş-Küratörlük görevini yürüten Beral Madra’yı hedef göstermesi olduğu açıklandı.

2016: Batman Belediyesi’ne bağlı Batman Şehir Tiyatrosu Müdürlüğü, belediyeye atanan kayyum Şevket Ertuğ Aksoy tarafından kapatılarak Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlandı.

2016: İçişleri Bakanlığı, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 39 ilde 370 derneğin faaliyetini durdurulduğunu duyurdu. Kürtçe oyun sergileyen Seyr-i Mesel Tiyatrosu da bu kapsamda kapatıldı.

2016: TÜYAP sanat fuarında, Rahmi Öğdül‘ün küratörlüğünü yaptığı “Sizi Çok Formsuz Gördüm” sergisinde gösterilmekte olan bir resme polis müdahalesi sonucunda sansür uygulandı. Sansüre tepki gösteren sanatçı, bunun üzerine tüm eserlerini sergiden çekti.

2016: Sanatçı Ahmet Güneştekin’in geçen yıl Venedik Bienali’nde sergilenen eseri Kostantiniyye, Ataköy’deki alışveriş merkezinin önüne konulmasından sonra tepkiler üzerine brandayla kapatıldı, ardından da kaldırıldı.

2016: ‘Müstehcen’ olduğu gerekçesiyle Artist Sanat Fuarı’ndaki iki işe 18 yaş sınırlaması getirildi. Hinterland Galeri’de sergilenen heykel artık bir paravanın ardında izleyiciyle buluşurken Özgür Korkmazgil işini sergi alanından kaldırdı.

2016: Yeşim Ustaoğlu, Kültür Bakanlığı desteğiyle çekilen filmi “Tereddüt”ü Sınıflandırma Kurulunda sevişme sahneleri yüzünden “+18” almamak için festivallerde gösterilen orijinal halindeki bazı sahnelerini farklı kurgulayarak vizyona sokmak zorunda kaldı.

2017: Son Şnitzel isimli kısa filmin yönetmenleri “Kayıt Tescil Belgesi” için bazı sahnelerin çıkartılmasının istendiğini ama bunu yapmayacaklarını, dolayısıyla filmin !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterilemeyeceğini duyurdu.

2017: Huzursuzluk adlı yeni romanı okuyucuyla buluşan Zülfü Livaneli’nin kitabının afişlerinin metrolarda yer almasına OHAL gerekçesiyle izin verilmedi

2017: Mersin’in Anamur İlçe Belediye Başkanı MHP’li Mehmet Türe ile Kayseri’nin Develi ilçe Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Cabbar, Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği ve başrolünde yer aldığı Vezir Parmağı filminin ilçelerindeki sinemalarda gösterilmesine izin vermeyeceklerini açıkladı.

2017: Elle dergisinin Mart 2017 sayısı için Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından ‘muzır neşriyat’ kararı alındı. Yasaya göre dergi, kapağına ‘küçüklere zararlıdır’ damgası basmak zorunda.

2017: Kazım Öz, İstanbul Film Festivali’nde yarışan filmi Zer, Kültür Bakanlığı tarafından sansürlenince filmin kesilen sahnelerinde perdeyi karartarak sansürü deşifre etti.

2017: TRT, ‘Hayır’ kampanyası yürüttüğü için programını yayınlamadığı Sabahat Akkiraz’ın ardından yine halk müziğinin önemli isimlerinden Erdal Erzincan’a da sansür uyguladı.

2017: İnternetin en çok ziyaret edilen web sitelerinden biri olan online ansiklopedi Wikipedia’ya erişim engeli getirildi. Sansürün sebebi olarak ‘teröre destek veren içeriklerin kaldırılmaması’ gösteriliyor.

2017: Contemporary Istanbul kapsamında sergilenen Niloufer Banisadr’ın başörtülü ve sırt/karın bölgeleri açık kadın görselleri ile Atatürk fotoğraflarını kullandığı eserinin fuardan kaldırıldığı iddasına, CI’ın yönetim kurulu başkanı Ali Güreli “Eser fuarda. Biz sadece galeriyi ilgi çekecek eserleri öne koymaları konusunda yönlendirdik” yanıtını verdi. Buna rağmen eserin stantda olmadığı ortaya çıktı.

2017: Bilim-kurgu sinemasının klasiklerinden Blade Runner’ın (1982) devam filmi Blade Runner 2049’un çıplaklık içeren sahnelerinin Türkiye’de dijital müdahaleyle kesildiği ortaya çıktı.

2017: Ankara’da LGBTİ+ etkinliklerine süresiz yasak geldi. Valilikten yapılan basın açıklamasında sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi etkinliklerinin yasaklandığı belirtildi.

2017: Susma Platformu’nun Van’da gerçekleştireceği Zer film gösterimi ve yönetmen Kazım Öz’le söyleşi etkinliği Van Valiliği’nin son anda izin vermemesi nedeniyle iptal edildi.

2017: Hangi İnsan Hakları Film Festivali’nin 15-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek Diyarbakır ayağına valilik tarafından izin verilmedi

2017: Pera Müzesi’nde düzenlenmesi planlanan Kuir Kısalar gösterimi ve söyleşisi Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

2018: Pek çok kentte sahnelenen Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın rol aldığı “Adalet, Sizsiniz” adlı oyun OHAL gerekçesiyle Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin valilikleri tarafından yasaklandı.

2018: Artvin’deki Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde sahnelenmesi planlanan Barış Atay’ın tek kişilik oyunu Sadece Diktatör, Artvin İl Özel İdaresi tarafından ‘sakıncalı’ bulundu ve yasaklandı.

2018: Barış Atay’ın rol aldığı tek kişilik oyun Sadece Diktatör Ankara, İzmir, Kocaeli ve Kadıköy’de yasaklandı.

2018: Kırmızı Kedi Yayınevi’nin Kartal’daki binasının dış cephesinde yer alan Soner Yalçın ve Yılmaz Özdil’in kitap tanıtım afişleri İBB ekiplerinin baskısı sonucu indirildi.

2018: Adana Devlet Tiyatrosu yapımı İndia Bankası müstehcen bulunduğu gerekçesiyle Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nce sansürlendi.

2018: Çevreci Afacanlar adlı çocuk oyunu, Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “savaş ve şiddet karşıtı” olduğu gerekçesiyle yasaklandı.

2018: Müzisyen Kemal Dinç’in konseri, savaş karşıtı sosyal medya paylaşımları nedeniyle Karabük Üniversitesi Rektörlüğünce yasaklandı.

2018: TBMM’de düzenlenen Çanakkale Şehitlerini Anma Gecesi’nde, Devlet Tiyatroları’nın gösterisine bir saat kala Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın talebiyle kadın oyuncuların sahneye çıkması engellendi.

2018: Karikatürist Seyfi Şahin, “Musa Kızıldeniz’i ayırır ve Yahudileri kurtarır” başlıklı karikatürüyle “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 15 gün hapisle cezalandırıldı.

Son 15 yılda sanata karşı, tehdit, sansür, engelleme ve ceza uygulamalarından bazıları Siyah Bant ve Susma’nın (Sansüre ve Otosansüre Karşı Platform) internet sitelerinden derlendi. Sanat üzerindeki baskı ve engellemelerin OHAL dönemindeki artışı dikkat çekiyor.

İKTİDARIN SANSÜR GÜNLÜĞÜ

İktidarın Sansür Günlüğü III

İktidarın Sansür Günlüğü II

İktidarın Sansür Günlüğü I  Baraj Yıkılmazsa Bakın Neler Olacak...

  'Tamam Tamam'

  Oy Verirken Hatırla

  100 Soruda Seçim

  Sensiz Olmaz

  Sosyalistler ve Seçim

 Özgür Gökmen İstihbarat Seçimlerde İktidara mı Çalışıyormuş?

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği / Müziğin Siyaseti: 90’lar

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği / Müziğin Siyaseti: 80'ler

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti: 70’ler

  Yatırımlar Bölgedekilere Teğet Geçiyor

  Önce Sandık Başına, Sonra Sandık Peşine

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti: 60’lar

  Artarak Yoksullaşmaya, Güvencesiz Çalışmaya Devam

  Erdoğan'ın Seçim Gafları Rakiplerine Yarıyor

  Bi Bakar mısın? - Dolar Neden Yükseliyor?

  Bi Bakar mısın? - Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim

  Bi Bakar mısın? - En Yakışıklı Kim?

  Türkiye’de İslamcılar ve Laikler, Erdoğan’ı İndirebilmek için Güçlerini Birleştirdiler

  New York Times Demirtaş'ın Mektubunu Yayımladı

  Financial Times: Erdoğan Kürt Oylarını Engellemekle Suçlanıyor

  Kamyon Şoförünün Oğlu Erdoğan Karşıtı Muhalefeti Ateşliyor

  Seçimlerine İlgi Büyük

  Türkiye'de Muhalefet, Nihayet Birleşti

  Erdoğan'ın Kandil Taktiği

  Çocuk İstismarı Meşrulaştırılamaz

  Çocuklar Diyanet Kreşlerine Emanet

  Göstermelik Demokrasi

  Bi Bakar mısın? - Halterciden Müze Müdürü

  Bi Bakar mısın? - İş Görüşmesi

  Bi Bakar mısın? - Kandırıldık

  Bi Bakar mısın? - SON

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti

  Eğitimde 16 Yıllık Tahribat

  Bi Bakar mısın? Hırsızlığın Büyüğü Küçüğü

  Bi Bakar mısın? Sıkıldık...

  16 Yılda Kamunun 10.958 Kurumu Satıldı

  Türkiye Bölgesel Eşitsizlikte Ön sıralarda

  Olağanüstü Haksızlık: LGBTİ + Etkinlik Yasakları

  Rakamlarla Türkiye'de Hak İhlalleri

 Doç. Dr. Murat Sevinç İşlemesi İmkânsız Bir Anayasal Sistem

 Prof. Dr. Baskın Oran 2011'e Kadar ve Bu Tarihten Sonra Türk Dış Politikası

  Depremden Kaçacak Yer Kalmadı

 Naim Dilmener Hadi Bakalım, Kolay Gelsin

 Av. Ümit Altaş Ben Bir Avukatım

  Türkiye'deki 4 Muhalefet Partisinin Umudu, Erdoğan'ın Önünü Kesmek

 Ragıp Varol Ak Balon Patlarken: Türkiye'nin 15 yılık İnşaat Yatırımları Üzerine

  Avrupa, Kendi İlkelerini Göz Ardı Etti

 Necmiye Alpay Toplumsal Gerçekliğin Dili

 Necmiye Alpay operasyon, algı operasyonu