OHAL kapsamında getirilen yasaklara karşı Kaos GL ve Pembe Hayat derneklerinin yürütmeyi durdurma talepleri reddedildi.

Olağanüstü Haksızlık: LGBTİ + Etkinlik Yasakları

OHAL, Ankara'da devam eden "LGBTİ+ etkinlik yasağı" ile cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık ve nefreti derinleştiriyor.


Ankara Valiliği 18 Kasım 2017 tarihi itibariyle Ankara'da "LGBTİ sivil toplum örgütleri tarafından gerçekleştirilen etkinlikleri", "toplumsal hassasiyet ve duyarlılıklar", "kamu güvenliği", "genel sağlık ve ahlakın korunması" ve "başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması" gerekçeleriyle süresiz olarak yasakladı.

Yasağın üzerinden altı ay geçti. Kaos GL ve Pembe Hayat derneklerinin yasağa ilişkin yürütmeyi durdurma talepleri reddedildi. Kaos GL, yürütmeyi durdurmanın reddi ve yasağı Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Davalar devam ediyor ancak yasak ile Ankara'daki hem LGBTİ sivil toplum kuruluşlarının hem de LGBTİ toplumunun hakları her gün geri dönülemez biçimde ihlal ediliyor.

Yasak ile ifade özgürlüğü hakkı, dernek kurma hakkı, toplanma özgürlüğü ve adil yargılanma hakkı ve ayrımcılık yasağı ihlal edildi. Yasağın süresiz oluşu ile hakları kullanmak süresiz olarak durduruluyor, yani haklar ortadan kaldırılıyor.

Nefret saldırıları

Öte yandan Türkiye'de LGBTİ'leri hedef alan nefret ve ayrımcılık cezasız kalmaya devam ediyor. Kaos GL'nin 2017 Nefret Suçları Raporu'na göre nefret suçları daha çok kamusal alanlarda işleniyor, failler çoğunlukla iki kişiden fazla ve saldırılar görgü tanıklarının gözü önünde gerçekleşiyor. Raporda sunulan 117 ankette mağdurların çoğunun ailelerinden ve kolluk kuvvetlerinden ciddi biçimde korktuklarını gösteriyor. Mahkemelere veya diğer devlet aygıtlarına güvenmiyorlardı. Bu nedenle de kolluk kuvvetlerine veya mahkemelere son derece az sayıda olay ihbar edildi. 117 vakadan sadece 19'u polise bildirilirken bunlardan sadece 7'si mahkemeye intikal etti. Sadece 1 vakada polis olayı nefret suçu olarak değerlendirdi.

Mağdurların aktarımları da nefret suçlarının etkilerini ortaya koyuyor:

"Zaten olumsuz hissediyordum, daha da arttı. Çaresizlik, haklıyken haksız duruma düşme, insanlardan korkma, hiçbir şey yapamamak tüketiyor insanı." (fiziksel şiddet mağduru bir gey)

"İki gün dışarıya çıkamadım. Kendime zor geldim. Birazcık dışarıya çıkmaya korkar oldum. Sözlü taciz olduysa fiziksel şiddet veya cinayet neden olmasın?" (takip edilme ve sözlü saldırı mağduru bir gey)

"Artık geceleri yalnız dışarı çıkamıyorum." (fiziksel şiddet mağduru bir trans kadın)

"Otobüse binemez oldum." (Fiziksel şiddet mağduru bir trans erkek)

"Alçaltılmış hissettim ve arkadaşlık ilişkilerimin aslında ne kadar yüzeysel olduğunu anladım." (Sözlü saldırı mağduru bir lezbiyen)

İstihdamda ayrımcılık

İstihdamda ayrımcılık can yakıcı bir sorun olmaya devam ediyor. "Türkiye'de Özel Sektör Çalışanı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslerin Durumu 2017 Raporu"na göre LGBTİ çalışanların yalnızca yüzde 17'si işyerinde tamamen açık davranabiliyor ve yüzde 65'i iş yerinde ayrımcılığa uğradığını veya bunu önlemek üzere kimliğini gizlemek zorunda bırakıldığını söylüyor. Kamuda da durum benzer. Kamu çalışanlarının yüzde 45'i, işyerinde cinsel kimliği konusunda "tamamen kapalı oldukları" yanıtını verdi. Bu bulgular, kamu sektöründe cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim bakımından açık davranabilme oranının çok düşük olduğunu gösteriyor. İşyerinde açık olamamanın kendisi de bir ayrımcılığa dönüşüyor. Özel sektörde de kamuda da LGBTİ çalışanlar hem ayrımcılığa uğruyor hem de LGBTİ çalışanların uğradıkları ayrımcılığı bildirebilecekleri mekanizmalar bulunmuyor. LGBTİ'ler de yaşadıkları hak ihlalleri de görünmezliğe itiliyor.

Medyada nefret dili

Bütün bu ayrımcılık ve hak ihlallerinin medyaya yansıması ise çoğu zaman mümkün olmuyor. Söz konusu LGBTİ hakları olduğunda sansür ve ayrımcı dilin ne kadar yaygın olduğu ortaya çıkıyor. Yine Kaos GL'nin 2017 Medya İzleme Raporu'na göre 2017'de yazılı basında yayınlanan ve konusu LGBTİ'ler olan haber, söyleşi ya da köşe yazılarının sadece yüzde 46'sı hak haberciliği ilkelerine uygundu. Bütün metinlerin yüzde 54'ünü oluşturan 1291 metinde ise LGBTİ'lerin temel hakları ihlal edildi, nefret söylemi ve/veya ayrımcı dil kullanıldı ya da LGBTİ'lere ilişkin önyargıları besleyen içerik tercih edildi.

Hak haberciliği kapsamında değerlendirilen 1097 metin detaylıca incelendiğinde haberlerin büyük bir çoğunluğunda sadece LGBTİ'lerin temel insan haklarına saygılı olmakla yetindiği açığa çıktı. Yine 2017'de hak haberciliği kapsamında değerlendirilen haberlerin yüzde 33'ünde yayınlanan bütün haberlerin ise sadece yüzde 15'inde LGBTİ'lerin yaşadığı ayrımcılık, nefret saldırısı gibi hak ihlallerini hak temelli habercilik ilkeleri çerçevesinde görünür kılındı.

* Kaos GL'nin 2017 Nefret Suçları Raporu, 2017 Medya İzleme Raporu ve Türkiye'de Özel Sektör Çalışanı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslerin Durumu 2017 Raporundan derlendi.  Baraj Yıkılmazsa Bakın Neler Olacak...

  'Tamam Tamam'

  Oy Verirken Hatırla

  100 Soruda Seçim

  Sensiz Olmaz

  Sosyalistler ve Seçim

 Özgür Gökmen İstihbarat Seçimlerde İktidara mı Çalışıyormuş?

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği / Müziğin Siyaseti: 90’lar

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği / Müziğin Siyaseti: 80'ler

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti: 70’ler

  Yatırımlar Bölgedekilere Teğet Geçiyor

  Önce Sandık Başına, Sonra Sandık Peşine

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti: 60’lar

  Artarak Yoksullaşmaya, Güvencesiz Çalışmaya Devam

  Erdoğan'ın Seçim Gafları Rakiplerine Yarıyor

  Bi Bakar mısın? - Dolar Neden Yükseliyor?

  Bi Bakar mısın? - Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim

  Bi Bakar mısın? - En Yakışıklı Kim?

  Türkiye’de İslamcılar ve Laikler, Erdoğan’ı İndirebilmek için Güçlerini Birleştirdiler

  New York Times Demirtaş'ın Mektubunu Yayımladı

  Financial Times: Erdoğan Kürt Oylarını Engellemekle Suçlanıyor

  Kamyon Şoförünün Oğlu Erdoğan Karşıtı Muhalefeti Ateşliyor

  Seçimlerine İlgi Büyük

  Türkiye'de Muhalefet, Nihayet Birleşti

  Erdoğan'ın Kandil Taktiği

  Çocuk İstismarı Meşrulaştırılamaz

  Çocuklar Diyanet Kreşlerine Emanet

  Göstermelik Demokrasi

  Bi Bakar mısın? - Halterciden Müze Müdürü

  Bi Bakar mısın? - İş Görüşmesi

  Bi Bakar mısın? - Kandırıldık

  Bi Bakar mısın? - SON

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti

  Eğitimde 16 Yıllık Tahribat

  Bi Bakar mısın? Hırsızlığın Büyüğü Küçüğü

  Bi Bakar mısın? Sıkıldık...

  16 Yılda Kamunun 10.958 Kurumu Satıldı

  Türkiye Bölgesel Eşitsizlikte Ön sıralarda

  Olağanüstü Haksızlık: LGBTİ + Etkinlik Yasakları

  Rakamlarla Türkiye'de Hak İhlalleri

 Doç. Dr. Murat Sevinç İşlemesi İmkânsız Bir Anayasal Sistem

 Prof. Dr. Baskın Oran 2011'e Kadar ve Bu Tarihten Sonra Türk Dış Politikası

  Depremden Kaçacak Yer Kalmadı

 Naim Dilmener Hadi Bakalım, Kolay Gelsin

 Av. Ümit Altaş Ben Bir Avukatım

  Türkiye'deki 4 Muhalefet Partisinin Umudu, Erdoğan'ın Önünü Kesmek

 Ragıp Varol Ak Balon Patlarken: Türkiye'nin 15 yılık İnşaat Yatırımları Üzerine

  Avrupa, Kendi İlkelerini Göz Ardı Etti

 Necmiye Alpay Toplumsal Gerçekliğin Dili

 Necmiye Alpay operasyon, algı operasyonu