DIŞ BASINDA SEÇİMLER

New York Times Demirtaş'ın Mektubunu Yayımladı

Amerika'nın önde gelen gazetelerinden ve dünya kamuoyunun nabzını tutmakla tanınan The New York Times, 20 Haziran'da Selahattin Demirtaş'ın Edirne cezaevinden yazdığı mektuba yer verdi.


HDP'nin Cumhubaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, mektubunda "Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hapishanedeki hücremden aday olarak katılıyorum" dedi. The New York Times, 20 Haziran'da Selahattin Demirtaş'ın Edirne cezaevinden yazdığı mektuba yer verdi.

Okuyucu mektupları köşesinde yayımlanan Demirtaş'ın ayrıntılı mektubunda, HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı, 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacak 6 adaydan biri olduğunu ve adaylığını hapishanedeki hücresinden sürdürdüğünü belirtti.

Selahattin Demirtaş, bu mektubu, Tükiye'nin kuzey doğusunda Bulgaristan sınırındaki yüksek güvenlikli Edirne cezaevinden yazdığına dikkat çekerken, TBMM üyesi ve geçen seçimde 6 milyon seçmenin oyunu alan HDP'nin eş Başkanı iken bir yıl sekiz ay önce tutuklandığını kaydetti.

Hücre Arkadaşı da Parlamenter

Güneydoğudaki evinden, ailesinden ve arkadaşlarından uzak olduğu için özellikle burada tutulduğunu dile getiren Demirraş, hücre arkadaşının da kendisi gibi bir parlamenter olduğuna dikkat çekiyor.

Son birkaç aydır, yakınlarında sürekli bir inşaat sesi duyduklarını ve bunun yen büyük bir cezaevi inşaatı olduğunu mektubunda ifade eden Selahattin Demirtaş, Türkiye'de 2016 yılında gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminden sonra hali hazırdaki cezaevlerinin yetmediğini ve dolup taştığını hatırlattı. Türkiye'de ifade özgürlüğünün, toplanma, gösteri hakkının bir kenara itildiğini ve gün geçtikçe hapse atılan sıradan kişilerin sayısının arttığını belirtti.

Mektubunda, Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AKP iktidarını evrensel demokratik değerleri yok saymakla suçlayan Selahattin Demirtaş, ülkeyi siyasi ve ekonomik krizin eşiğine getirdiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dışkındaki tüm diğer adayların, kendisinin serbest bırakılması gerektiğini hatırlatan Demirtaş, bütün rakiplerinin ideolojik farklılıklarını bir yana bırakarak, kendisini savunduğunu çünkü hiçbir suç işlemediğini ve iktidarın onu siyasi nedenlerle hapiste tuttuğunu bildiklerini ifade etti. Demirtaş, bunun da seçimin meşruluğuna gölge düşürdüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı adayı, kendisi hakkında 102 soruşturma başlatıldığını ve 34 ayrı dava açıldığını hatırlatırken, iddialar gerçekleşirse 183 yıl hapis yatabileceğini bildirdi. Demirtaş, aleyhindeki iddianamelerin tümünün yaptığı siyasi konuşmalara dayandığına işaret ederken, tutuklandıktan bir yılı aşkın süre mahkemeye çıkmasına izin verilmediğini hatırlattı ve kendisinin siyasi bir rehine olduğunu dile getirdi. Seçim kampanyasında miting yapamadığını ve halkla yüz yüze temasının engellendiğini söyleyen Demirtaş, Avukatları aracılığıyla sosyal medyayı kullanabildiğini belirtti.

Ketıl Hadisesi

New York Times'taki mektubunda, Twitter hesabının tutuklandıktan sonra uzun bir süre uykuda olduğunu belirten Demirtaş, Eylül 2017 tarihinden itibaren avukatlarının aracılığıyla Twitter'ı kullanmaya başlamasıyla hücresinde yapılan sıkı aramayı ve sadece su kaynatmak için bulunan ketıl hikayesini de mektubunda anlattı. Hücresinde Twitter mesajlarının kaynağını arayan görevlilerin, ketıldan başka bir şey bulamadığını belirten Demirtaş, sonra durumu anladılar dedi.

Otoriter liderlerin muhaliflerinden korkularını hep açığa vurduklarına işaret eden Demirtas, New York Times'a yazdığı mektupta, Erdağan'ın korkusunu " ne kadar şiddetli bir korku bu" diye yorum yaptı.

Demirtaş, 2015 yılının yaz aylarında barış sürecinin sona erdirildiğini ve çatışmaların Güneydoğu'da yeniden başladığına değinen Selahattin Demirtas, kendi partisi HDP'nin bu çatışmaları diyalog yoluyla durdurmaya çalıştığını savundu.

Her şeyin Haziran 2015 seçim sonuçlarından sonra değiştiğine değinen Selahattin Demirtaş, Erdoğan'ın parlamentoda çoğunluğu kaybetmesinden sonra, hükümetin barikat kuran Kürt militanlara karşı askeri operasyon düzenlediğini belirtti.

Şimdi yapılacak seçimlerin Türkiye'nin geleceğini şekillendireceğine dikkat çeken Demirtaş, 81 milyonluk Türkiye nüfusunun beşte birini oluşturan ve barışın kazanacağına inanan Kürtlerin taleplerini dışlayan hiçbir adayın seçimleri kazanmasının mümkün olmadığına dikkat çekti.

HDP Barajı Aşamazsa…

Yüzde on anti-demokratik baraj sisteminin adaletsizliğine de değinen Selahattin Demirtaş, eğer HDP barajı aşamazsa 80 milletvekilinin AKP'ye gideceğini yineledi mektubunda.

AKP ve Erdoğan'ın, HDP'nin barajı aşamaması için her türlü çabayı sarf ettiğini hatırlatan Demirtaş mektubunda, on binlerce sandığın yerinin değiştirildiğini ve geçen hafta kamuoyuna sızan bir videoda Erdoğan'ın HDP'nin seçim barajını aşmaması için hangi önemlerin alınması gerektiği yolundaki sözlerini örnek olarak gösterdi.

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, New York Times'a yazdığı mektubun sonunda Kürtlerin kolektif olarak cezalandırılmasının tüm ülkede özgürlükleri ve demokratik kültürü etkilediğini Türkiye'nin anladığını hatırlatarak, " otoriter bir rejimi yıkarak liberal ve demokratik bir gelecek kurmanın yolu bir araya gelmekten geçer " dedi.

(20 Haziran 2018 / The New York Times)

DIŞ BASINDA SEÇİMLER:

Seçimlerine İlgi Büyük

New York Times Demirtaş'ın Mektubunu Yayımladı

Daily Telegraph: Kamyon Şoförünün Oğlu Erdoğan Karşıtı Muhalefeti Ateşliyor

The New York Times: Erdoğan'ın Dinci Nesil Yetiştirme Planı Türkiye'de Ebeveynleri Böldü

Financial Times: Erdoğan Kürt Oylarını Engellemekle Suçlanıyor

Times: Bıçak Sırtındaki Seçimde Erdoğan'ın Popülaritesi Azalıyor

Türkiye’de İslamcılar ve Laikler, Erdoğan’ı İndirebilmek için Güçlerini Birleştirdiler

Avrupa, Kendi İlkelerini Göz Ardı Etti

Türkiye'de Muhalefet, Nihayet Birleşti

Erdoğan'ın Kandil Taktiği

Türkiye'deki 4 Muhalefet Partisinin Umudu, Erdoğan'ın Önünü Kesmek

Erdoğan'ın Seçim Gafları Rakiplerine Yarıyor  Baraj Yıkılmazsa Bakın Neler Olacak...

  'Tamam Tamam'

  Oy Verirken Hatırla

  100 Soruda Seçim

  Sensiz Olmaz

  Sosyalistler ve Seçim

 Özgür Gökmen İstihbarat Seçimlerde İktidara mı Çalışıyormuş?

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği / Müziğin Siyaseti: 90’lar

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği / Müziğin Siyaseti: 80'ler

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti: 70’ler

  Yatırımlar Bölgedekilere Teğet Geçiyor

  Önce Sandık Başına, Sonra Sandık Peşine

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti: 60’lar

  Artarak Yoksullaşmaya, Güvencesiz Çalışmaya Devam

  Erdoğan'ın Seçim Gafları Rakiplerine Yarıyor

  Bi Bakar mısın? - Dolar Neden Yükseliyor?

  Bi Bakar mısın? - Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim

  Bi Bakar mısın? - En Yakışıklı Kim?

  Türkiye’de İslamcılar ve Laikler, Erdoğan’ı İndirebilmek için Güçlerini Birleştirdiler

  New York Times Demirtaş'ın Mektubunu Yayımladı

  Financial Times: Erdoğan Kürt Oylarını Engellemekle Suçlanıyor

  Kamyon Şoförünün Oğlu Erdoğan Karşıtı Muhalefeti Ateşliyor

  Seçimlerine İlgi Büyük

  Türkiye'de Muhalefet, Nihayet Birleşti

  Erdoğan'ın Kandil Taktiği

  Çocuk İstismarı Meşrulaştırılamaz

  Çocuklar Diyanet Kreşlerine Emanet

  Göstermelik Demokrasi

  Bi Bakar mısın? - Halterciden Müze Müdürü

  Bi Bakar mısın? - İş Görüşmesi

  Bi Bakar mısın? - Kandırıldık

  Bi Bakar mısın? - SON

 Naim Dilmener Siyasetin Müziği/Müziğin Siyaseti

  Eğitimde 16 Yıllık Tahribat

  Bi Bakar mısın? Hırsızlığın Büyüğü Küçüğü

  Bi Bakar mısın? Sıkıldık...

  16 Yılda Kamunun 10.958 Kurumu Satıldı

  Türkiye Bölgesel Eşitsizlikte Ön sıralarda

  Olağanüstü Haksızlık: LGBTİ + Etkinlik Yasakları

  Rakamlarla Türkiye'de Hak İhlalleri

 Doç. Dr. Murat Sevinç İşlemesi İmkânsız Bir Anayasal Sistem

 Prof. Dr. Baskın Oran 2011'e Kadar ve Bu Tarihten Sonra Türk Dış Politikası

  Depremden Kaçacak Yer Kalmadı

 Naim Dilmener Hadi Bakalım, Kolay Gelsin

 Av. Ümit Altaş Ben Bir Avukatım

  Türkiye'deki 4 Muhalefet Partisinin Umudu, Erdoğan'ın Önünü Kesmek

 Ragıp Varol Ak Balon Patlarken: Türkiye'nin 15 yılık İnşaat Yatırımları Üzerine

  Avrupa, Kendi İlkelerini Göz Ardı Etti

 Necmiye Alpay Toplumsal Gerçekliğin Dili

 Necmiye Alpay operasyon, algı operasyonu